Vyspovedali sme trenčiansku kapelu VOLUME

Vyspovedali sme trenčiansku kapelu VOLUME

Pred pár dňami, konkrétne 27.7.2021, si fanúšikovia rockovej hudby prišli na svoje. Práve v tento deň vydala kapela VOLUME v poradí už svoj štvrtý štúdiový album s názvom Jeden život nestačí. Pri tejto príležitosti sme vyspovedali speváka Maja Krátkeho a gitaristu Miša Koštialika.

Album Jeden život nestačí je v poradí váš už štvrtý štúdiový album. Ako by ste hneď v úvode tento album opísali?

Majo: Pri písaní tohto albumu sme sa snažili zo seba dostať naozaj maximum. Chceli sme vytvoriť album, ktorý bude iný ako všetky predchádzajúce. Keďže sme mali kvôli protipandemickým opatreniam naozaj mnoho času, tak sme sa rozhodli, že ho nevydáme, pokiaľ nebude vyladený do posledného detailu. Či už zvukovo, textovo alebo produkčne. Spoločnými silami sa nám podarilo nahrať naozaj skvelý rockový album so skvelým zvukom. Som na túto nahrávku naozaj veľmi hrdý.

Mišo: Album Jeden život nestačí pre mňa znamená definitívne spojenie mňa a kapely Volume. Už pred albumom som mal zopár projektov priamo s Majom,  respektíve som mu vždy pomáhal iba so zvukom. No teraz som sa pripojil aj ako muzikant. Boli to dlhé mesiace až roky, ktoré boli veľmi náročné, ale naozaj to stojí za to. Naučil som sa kopec nových vecí a nabral mnoho nových skúseností.

Kto s kapely sa najviac podieľal na písaní nových piesní?

Majo: Pri nových piesňach sme sa skvele dopĺňali. Každý z nás mal v týchto procesoch svoju úlohu. Ja som napísal väčšinu hudby z nového albumu, Rasťo Getta následne takmer ku všetkým piesňam napísal text a Mišo sa zase zameral na post-produkciu a finálny zvuk.

Celý album je ale náš spoločný výtvor, kde každý pripojil ruku k dielu.

Mišo: Každý má v kapele svoje miesto a niečo, v čom  je naozaj dobrý. To bol aj zámer celého albumu. Dostať  zo všetkých to najlepšie. Preto sa album tak vydaril.

frontman kapely Majo Krátky

Koľko času ste nad týmto albumom strávili? Čo vám trvalo najdlhšie a prečo?

Majo: Práce na tomto albume sa natiahli na neuveriteľné dva roky. Keď sa nad tým zamyslíš, tak je to naozaj dlhá doba. Mnoho ľudí si možno povie, že je to zbytočné. Keďže sme mali kvôli už vyššie spomínaným opatreniam mnoho času, nechceli sme ho premrhať. Netlačili nás žiadne koncerty ani termíny, mohli sme už nahraté skladby nechať odležať a opäť sa k nim vrátiť. Pre mňa bola asi najviac nekonečná finálna post-produkcia a finálne úpravy zvuku. To mi prišlo už naozaj nekonečné. Stali sa z nás miestami až chronickí detailisti. (smiech)

Mišo: Pre mňa ako muzikanta a zároveň človeka, ktorý skladby mixoval a mastroval, bol toto naozaj „nekonečný“ projekt a tu by som to uzavrel lebo toľko času naozaj nemáme (smiech). Ale nie. Všetko by som rozdelil na rovnaké diely. Robil sa zvuk zasa sme si uvedomili, že nám napríklad nesedí mikrofón do nahrávky, tak sme pozerali nový, prehrali sa spevy potom sa zas ukázalo niečo iné. A takto sa album formoval stále krajšie a zvuk išiel stále viac dopredu. Snažili sme sa zlepšiť naozaj všetko. Či bicie, basu alebo spev. Tak isto zároveň s mixovaním skladieb som musel dohrávať gitarové sóla a tak ďalej. Ako vravím, bol to dlhý projekt, pri ktorom sme veľmi experimentovali a skúšali nové možnosti. A preto je výsledkom tak vydarený album.

Na prelome rokov 2020/2021 ste nás zásobovali “making of” videami a fotkami z nahrávania. Na týchto záberoch boli neustále farby ktoré sa objavili aj na finálnom obale albumu. Môžeš nám k tomu povedať viac?

Majo: Keď sme sa začali zamýšľať nad obalom albumu, tak sme chceli vytvoriť niečo viac ako klasický všedný obal. Chceli sme, aby aj celkový vizuál albumu rozprával vlastný príbeh. Preto sme sa rozhodli, že si necháme namaľovať obraz vo farbách, ktoré sú pre nás najviac charakteristické. Tento obraz nám namaľoval Mário Dohňan, ktorého obrazy môžete nájsť v galériách po celom svete. Bolo nám naozaj veľkou cťou spolupracovať práve s takýmto človekom. Veľmi nás to inšpirovalo.

Gitarovo tento album pôsobí veľmi vyzreto oproti predchádzajúcim albumom. Prečo ste dali tentokrát tak veľký dôraz práve na gitary?

Mišo: Ja ako gitarista musím povedať, že rocková muzika bez pevných a dôrazných gitár je ako jedlo bez dochutenia. Vypočujete si skladbu ale nebude to nič k čomu sa chcete znova vrátiť. Preto sme sa snažili dosiahnuť zahraničný sound gitár a tak isto v neposlednom rade poriadne bicie s vysokým atakom. V baladách som sa ich snažil nechať jemné a dynamické a v rockovo-metalových úderné a dominantné. Keď sa dodržia tieto ingrediencie väčšinou sa skladba podarí a myslím si, že v našom prípade to tak naozaj je ale posúďte sami.

Majo: Vôbec to nebol úmysel. Všetko z nás išlo viac menej samo. Keď prišiel do kapely Mišo, tak vtedy sa to vlastne celé rozbehlo. Gitary sme si rozdelili tak, že ja som takmer všetky sóla a vyhrávky prenechal Mišovi a mal viac priestoru sa venovať práve gitarovým riffom a spevu. S Mišom sme si hudobne veľmi dobre sadli, a práve preto sa to zrejme celé pohlo týmto smerom.

Okrem vás môžeme na albume nájsť aj ďalšie mená, ktoré s spolu s vami na tomto albume pracovali. Môžete nám ich predstaviť? Ako sa vám spolupracovalo?

Majo: Okrem nás sa na albume objavil napríklad aj Rasťo Toman z kapely DESMOD a Robo Šimko. Bol som naozaj veľmi rád, že Rasťo prijal naše pozvanie a pripojil sa k nám. Bolo to skvelé byť s ním v štúdiu. Ďalej sa na albume objavil aj DJ S3BO. Práve on doplnil elektronické zvuky do niektorých skladieb. Chceli sme dať albumu svieži moderný nádych a práve S3BO nám to pomohol docieliť.

Mišo: Ako už povedal Majo na albume bolo viacero hosťujúcich ľudí, respektíve tých, ktorí nám s albumom nejako pomohli. Pre mňa bol najväčší zážitok spolupracovať s Rasťom Tomanom. Okamžite sme si hudobne sadli a v podstate vyskladanie sóla do skladby Hľadaj so mnou išlo viac-menej samo a s úsmevom na tvári. Je to naozaj skvelý muzikant. Ak niekoho zaujíma ako všetko prebiehalo treba si pozrieť making of video ktoré je dostupné na youtube.

gitarista Mišo Koštialik

Mišo, ty si v kapele pomerne krátko. Ako sa ti zatiaľ s chalanmi z VOLUME pracuje?

Mišo: Som zatiaľ veľmi spokojný. S kapelou Svieca vo vetre v ktorej tiež hrám ako gitarista fungujeme už  6 rok takže viem čo je v kapele naozaj dôležité. Viete, vždy je najdôležitejšie aby ste si v kapele rozumeli. Toho som sa asi zo začiatku obával najviac. Ale teraz už s pokojom môžem povedať, že s chalanmi sa cítim veľmi dobre a tak isto sa s nimi veľmi dobre spolupracuje. Na každej skúške si užijeme kopec zábavy a to nehovorím o cestách na koncerty. (smiech)

Týždeň pred vydaním albumu ste vydali To čo má prísť ako pilotný singel spolu s videoklipom. Prečo ste sa rozhodli práve pre túto pieseň?

Majo: Vždy je ťažké vybrať titulnú pieseň k novej nahrávke. Pre nás je každá skladba vždy niečím výnimočná. V tomto prípade sme mali vybratú úplne inú pieseň, ktorú sme chceli dať ako pilotný singel ale na poslednú chvíľu sme sa rozhodli práve pre pieseň To čo má prísť. Keď ju Mišo zvukovo dokončil tak po jej vypočutí sme ihneď vedeli, že toto je presne tá titulná pieseň. Dôležité na tom ale je, že ľudia túto pieseň veľmi dobre prijali, čo nás samozrejme veľmi teší.

Aké sú teraz vaše plány? Čo môžeme od VOLUME tento rok ešte čakať?

Majo: Ak nám to situácia dovolí, radi by sme začali aktívnejšie koncertovať. Žiaľ, ale zatiaľ to vypadá, že turné k tomuto albumu bude až budúci rok. Samozrejme, chceme zostať aktívni. Plánujeme toho s novým albumom naozaj mnoho, ale to ešte nechcem predbiehať.

Mišo: Plány sú veľké. Koncertovať, rozvíjať štúdio a zvuk, ale hlavne teraz po vydaní albumu dostať skladby medzi vás poslucháčov, aby ste si ich mohli s nami na koncerte aj zaspievať a stať sa tak súčasťou kapely Volume.

Ďakujem vám veľmi pekne obom za váš čas a v mene celej redakcie prajeme novému albumu veľa úspechov.

Najnovší videoklip kapely VOLUME – To čo má prísť:

Hudobný svet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
YouTube
Instagram