Ervín Olešňan – interview

Ervín Olešňan – interview

Pred pár dňami si vydal veľmi zaujímavý singel s názvom Zrkadlo. Skús nám trošku priblížiť ako táto skladba vznikala.

Priznám sa, túto skladbu som napísal už pár rokov dozadu ale nikdy som jej nedal šancu uzrieť svetlo sveta, pretože som mal rozrobené svoje prvé EP z roku 2019 a skladbe Zrkadlo som nevenoval až takú veľkú pozornosť. Hrali sme ju aj s kapelou, ktorá sa už rozpadla no napriek tomu som tú pieseň stále schovával „vo vrecku“.

Keď si teraz zoberiem všetko čo sa mi v živote deje  tak prichádzam na to že som si tú skladbu vlastne napísal pre moje budúce ja. Áno, všetci robia chyby, ale ja som si vedomý toho, že som ich urobil v živote viac než dosť a o tom práve pieseň Zrkadlo je. Jednoducho som sa nevedel zmieriť s niektorými vecami v živote a momentálne sa to deje znova. Ale sú to moje osobné problémy. Vždy keď sa pozriem do zrkadla vidím strach a obavy. A niekedy v odraze vidím osobu, ktorú ani nespoznávam.


Táto pieseň ale nie je tvoja prvá. Predstav nám tvoju doterajšiu tvorbu.

Moja doterajšia tvorba bola zameraná skôr na moje pocity a to ako som videl seba a svet. Jednoducho som písal to, ako som sa v daný moment cítil a ako som sa mal. Napríklad pri piesni „Život je krásny“, ktorá bola titulnou skladbou môjho EP s názvom Nechajte ma snívať, som si užíval chvíľkovú lásku a prírodu sveta okolo seba. Na druhej strane pieseň s názvom „Noc“, ktorú som napísal onedlho potom to všetko znegovala. V jednej chvíli som zostal sám a nevedel som ako ďalej. Vznikali tiež piesne o priateľoch. O tých, ktorí boli „najlepší“ a odišli ale aj o tých, ktorí zostali. Napísal som aj dva single o láske, ktoré boli venované  ale dnes môžem povedať že stále sú to len piesne so skrytým príbehom a ja v nich nehľadám žiadny zámer, ale skúsenosť a pochopenie.


Všetky tvoje piesne sú plné emócií. Kde berieš inšpiráciu pri písaní nových piesní?

Áno, to máš pravdu. Emócie sú pre mňa základom hudby a neviem si predstaviť že by sa mi nejaká skladba páčila bez toho aby ma chytila za srdce či už textom alebo melódiou.

Ja inšpiráciu k textom nehľadám. Jednoducho viem kedy sa potrebujem zbaviť myšlienok alebo danej myšlienky a vtedy vznikne text. Stačí už len keď chytím gitaru do ruky a pieseň je na svete. Samozrejme keď niečo nové vytvorím, nahrám si to do mobilu a počúvam to dovtedy dokým si nepoviem, áno je to fajn, alebo nie, to sa mi nepáči.

Sú aj momenty keď príde nejaká myšlienka alebo jednoducho situácia, ktorá ma prinúti napísať text. Aj sa tak pár krát stalo ale nebudem prezrádzať detaily, keďže je to hudba budúcnosti a nerád by som zakríkol skladby, ktoré nie sú dokončené.

Vystupuješ ako sólový interpret. Spolupracuješ pri nahrávaní aj s inými hudobníkmi alebo všetky nástroje si nahrávaš sám?

Vystupujem pod svojím menom a to kvôli tomu že všetky skladby sú moje vlastné či už textovo ako aj hudobne. A robím kvázi sám sebe manažéra, čiže všetko si to šéfujem sám. Samozrejme by som bol najradšej keby mám na toto všetko človeka, respektíve manažéra takže ak si to práve ty, ktorý to čítaš ozvi sa prosím J

V pár kapelách som mal možnosť hrať aj hrám, ale nikdy som sa necítil byť sám sebou a preto som si spravil svoj projekt pod vlastným, osobným menom, na ktorom mi momentálne záleží najviac.

Čo sa týka koncertov a nahrávania tak mám samozrejme vedľa seba hudobníkov, ktorí mi veľmi pomáhajú a môžem úprimne povedať, že bez nich by som sa nedostal tam kde som teraz. Či už pri nahrávaní alebo pri koncertovaní. Som im za to veľmi vďační a verím že budem môcť s nimi spolupracovať aj naďalej. Ak ich môžem spomenúť tak sólová gitara Robo a Ľubo, basová gitara Dominik občas Roman, bicie Kubo a klávesy Marek 😉 Týmto ich pozdravujem a ďakujem. Verím že spolu dokážeme ešte veľké veci, pretože každý z nás má nejaký dar a keď sa taký ľudia spoja, vie byť z toho aj celkom úspešný projekt.


Koncertne si veľmi aktívny spevák. Máš za sebou pestrú letnú sezónu. Aký je to pre teba pocit stáť na pódiu?

Stáť na pódiu je pre mňa ako bežať po otvorenom mori. Cítim sa vtedy voľný ako vták, nemyslím na nič zlé a užívam si každý tón, ktorý zo seba dám. Nič ma vtedy nemôže zlomiť. Za sebou mám výbornú kapelu, ktorá hrá ako o život a ja sa môžem naplno venovať tomu aby som urobil tú najväčšiu show. Vždy mi šlo o to že keď nás divák respektíve fanúšik vidí a počuje hrať, tak chcem aby si odniesol zážitok a povedal si že pána to bola show. Nie len holé tóny ale aj emócie a spojenie s tými ľuďmi, ktorí sa na nás prišli pozrieť a vypočuť.

Ako vravíš leto bolo super a čakajú ma aj ďalšie akcie, na ktoré sa veľmi teším. S hrdosťou môžem len dodať, že si pomaličky plním svoj sen. Verím že to dotiahnem až do konca.

Aktuálna doba je pre kultúru ako takú veľmi ťažká. Ako sa to dotklo teba a tvojej tvorby?

Vieš, ako toto všetko začalo tak sa mi narodil syn a nemal som ani kedy rozmýšľať nad tým čo sa deje. Užíval som si len to ako môžem vidieť a držať v ruke nový život. No po čase si človek samozrejme uvedomí že, aha, že ja vôbec nekoncertujem a nesocializujem sa. Každopádne môžem povedať že to bola dlhá pauza pre všetkých a aj pre mňa, čo sa týka hudby. Ale na druhej strane sa mi podarilo napísať niekoľko textov, ktoré budete môcť počuť v mojom pripravovanom albume. Verím že začiatkom budúceho roka sa podarí všetko dať dohromady a vypustiť to von.

Len dodám že vo všetkom zlom môžeme nájsť aj dobré a správne veci len si netreba hovoriť čo je zlé a čo je dobré. Ak máme sny, musíme občas niečo obetovať 😉

Začínal si s kapelou GROW UP!, v ktorej stále aktívne pôsobíš a pred nedávnom ste vydali nový album. Čo bol ten hlavný impulz, aby si začal tvoriť aj ako sólový interpret?

Áno, v podstate s chalanmi stále spievam a plánuje sa nejaká tá budúcnosť kapely. V každom prípade, keď som prišiel do Grow Up! tak môj sólový projekt už bol kvázi na začiatku pretože som skladal svoje vlastné piesne a začínal som sa prezentovať ako ja, ako Ervín Olešňan. V Grow Up! momentálne pôsobím len ako spevák, nakoľko hudbu a texty robí gitarista Maťo. Mne to samozrejme vyhovuje lebo sa môžem viac venovať svojmu projektu naplno ale to nemení nič na tom že kapelu Grow Up mám rád a dokým môžem hrať a spievať tak som šťastný.

Čo plánuješ v najbližšej budúcnosti? Nový singel, album, videoklip?

Ako som podotkol už v predchádzajúcich odpovediach tak plánujem CD, respektíve album. Samozrejme už mám v hlave aj nejaké videoklipy, ktoré by som chcel natočiť čiže toho bude dosť. Verím že to všetko pôjde tak ako má, finančne aj časovo a onedlho budete môcť počuť toho viac z mojej dielne. Samozrejme budem koncertovať dokým sa bude dať. Všetky informácie nájdete na mojom webe alebo na facebooku a nezabudnite mi dať aj odber na mojom youtube kanáli Ervin Olešňan OFFICIAL, kde budem postupne pridávať všetky nové piesne a videoklipy.


Ejo ďakujem veľmi pekne za super rozhovor. Je niečo čo by si chcel odkázať našim čitateľom?

Ja ti ďakujem, verím že som odpovedal na tvoje otázky správneJ Ľudom by som odkázal len toľko, že počúvajte hudbu srdcom. Počúvajte čo Vám chce daný interpret povedať a neodsudzovať ho na prvý pohľad. Choďte na koncert aj keď Vám to meno hudobníka nič nehovorí. Poteší ho to a Vás takisto lebo nie je nič krajšie ako živá hudba. Nesúďte. Počúvajte a dívajte sa pozorne. Veď to predsa nie je len hudba. Je to emócia, ktorú nevnímate len ušami.

Nesúďte, vnímajte a pozorujte svet okolo seba.

Hudobný svet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
YouTube
Instagram