TUFIFTY, elektro-pop s aktuálnymi myšlienkami (rozhovor)

TUFIFTY, elektro-pop s aktuálnymi myšlienkami (rozhovor)

Vznik: 1/2020

Členovia + obsadenie: hudobná produkcia – Vojtech Irša, spev – Roman Žigmund, sprievodné vokály – Janka Vlčanová

Žáner: slovenský elektropop

Single: Why?, S panikou v duši, Izolovaná, Pomaly, Ty si iná

Ahoj Vojto. Na úvod nášho rozhovoru nám v skratke predstav vašu kapelu TUFIFTY.

TUFIFTY je dvojica päťdesiatnikov, hudobných nadšencov z minulého tisícročia, ktorí sa chcú baviť hudbou a zároveň ňou baviť aj vás. S tým súvisí aj náš názov – sme ešte TU a sme FIFTY. Snažíme sa tvoriť zapamätateľný melodický elektropop podložený textami, ktorými sa pokúšame niečo ďalej odovzdať.


Pri počúvaní vašich piesní som si všimol, že máte v kapele viac výrazných hlasov. Prečo ste sa rozhodli ísť touto cestou a nezvolili ste klasický štýl s jedným frontmanom?

Práve naopak. Roman je sólový spevák a my ostatní sme „křoví“. Snažíme sa, hlavne v refrénech, doplniť vokálovú časť sprievodnými spevmi, aby sme hudbu vyvážili. Väčšina vokálov je na pleciach Janky, niektoré vokály spievam ja a keď sa tento Covid blázninec skončí, tak by sme chceli k nám ešte jednu vokalistku prijať.


Myslíš, že práve toto je cesta ako sa odlíšiť od aktuálnych hudobných trendov a byť tak viac v povedomí?

Zaujímavá otázka. O trendoch nech mudrujú kritici, my sa bavíme a chceme baviť aj publikum. Je pravda, že ohľadom na náš vek sme hudobne šmrncnutí minulým tisícročím a možno oslovíme okrem mladých aj práve našu vekovú kategóriu, ktorá už súčasným hudobným trendom nerozumie. Kedysi sa autori snažili písať hity a dnes sa robí veľa hudobného umenia, ktorému my starší prestávame rozumieť.

Za svoju pomerne krátku existenciu ste stihli vydať už niekoľko singlov. Plánujete v tomto duchu pokračovať, alebo sa môžeme tešiť na ucelený album?

Skladby, ktoré sme zatiaľ nevydali, máme už skoro všetky pripravené na mix a master. V pláne bolo vydanie albumu s minimálne 12 skladbami ešte minulý rok, avšak aktuálna situácia spôsobila jeho posun. Ak všetko dobre pôjde, tak by sme ho chceli krstiť v tomto roku. Zatiaľ budeme postupne vydávať a zverejňovať single.

Kto je u vás hlavný autor hudby a textov? Odkiaľ sa snažíte ako celok čerpať inšpiráciu pre nové piesne a videoklipy?

Autorom hudby, textov a producentom hudby som ja a inšpirácia prichádza zo života, v ktorom za tých 50 rokov skutočne niečo zažiješ. Hlavnou témou sú vzťahy, láska, očakávania, neobišla nás ani súčasnosť v skladbách Izolovaná a Pomaly. Ďalšie témy si zatiaľ nechám ako prekvapenie.

Aktuálna situácia, ktorú momentálne všetci zažívame sa výrazne dotkla aj kultúry. Ako sa snažíte tento čas využiť? Pripravujete novú hudbu alebo sa venujete prípravám na koncerty?

Začali sme sa oficiálne prezentovať vo februári minulého roku a mesiac na to sa všetko zavrelo. Človek si vtedy kladie otázky, či to má vôbec zmysel. Napriek tomu sa snažíme dostať naše skladby aspoň na sociálne siete ako základ k lepším časom. Do leta máme v pláne donahrávať všetky spevové linky zostávajúcich skladieb, zaslať ich nášmu dvornému majstrovi zvuku a postupne ich zverejňovať. Veríme, že sa to postupne upokojí a budeme to môcť aj zrealizovať.

Vrátim sa ešte k tým koncertom. Vravíš, že ste vznikli pred rokom. Stihli ste aj napriek opatreniam odohrať nejaký koncert?

Ani jeden. Chceli sme v lete odohrať pár koncertov aspoň regionálne, avšak doba bola proti nám.

Snáď sa čoskoro všetci vrátime na pódiá. Aká je vaša predstava čo sa týka koncertov? Chcete byť skôr festivalová kapela alebo budete mieriť na klubovú scénu?

Nerozlišujeme. Keďže sme malé hudobné obsadenie, celá produkcia vychádza z klávesových nástrojov. Zmestíme sa nielen do malého klubu, ale aj na privátnu akciu. A na väčšom festivalovom pódiu nám s vizuálom a energiou hádam pomôžu naše vokalistky.

Aké sú plány Tufifty pre tento rok 2021?

Naše plány súvisia s vierou, že sa situácia upokojí a otvorí sa opäť hudobný svet – face to face. Okrem vydania albumu chceme prirodzene zostať zdraví, aby sme vládali na koncertoch s dychom.


Celá naša redakcia vám drží palce. Vojto, veľmi pekne ďakujem za tento príjemný rozhovor. Je niečo čo by si chcel odkázať vašim fanúšikom?

Ďakujeme vám za vašu priazeň, sledujte nás zatiaľ aspoň na sociálnych sieťach, zabávajte sa a my sa veľmi tešíme na stretnutie s vami na koncertoch.

Zdroj: Volume production

Hudobný svet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
YouTube
Instagram