PSY je späť s novým albumom a obdivuje BTS

PSY je späť s novým albumom a obdivuje BTS

Japonský interpret zodpovedný za pesničku Gangnam Style, ktorá sa nám pred desiatimi rokmi vryla do pamäti a už navždy bude pre drvivú väčšinu populácie niečím ikonickým pre rok 2012 je späť.

Jeho pieseň Gangnam Style sa stala virálom, oficiálne video na youtube dosiahlo miliardu zhliadnutí ako nič. Ľudia po celom svete sa nahrávali ako tancujú ikonický tanec a v rádiách ste skladbu mohli počuť niekoľkokrát denne. K dnešnému dňu už na youtube prekročila 4,4 mil prehratí. Potom prišla pieseň Gantleman, ktorú väčšina ľudí zachytila, ale ani zďaleka nebola tak populárna.

Nasledujúce roky bol Psy v úzadí. Veľa sa o ňom v našich končinách nehovorilo ani nepísalo.

Dnes kórejský hudobník spomína na časy virálnej piesne so slovami: „Našli sa dokonca aj ľudia, ktorý si mysleli, že Gangnam Style je moje meno“

V apríli tohto roku vydal Psy nový album s názvom ‘PSY 9th‘, na ktorom sa nachádza aj skladba ‘That That‘. Spolupracoval na nej s členom populárnej K-popovej skupiny BTS známym pod pseudonymom Suga. 31. apríla k nej vyšlo aj oficiálne video, ktoré na platforme youtube dosiahlo za tri dni od vydania vyše 50 miliónov zhliadnutí.

Sám spevák, rapper a skladateľ o populárnej kórejskej skupine povedal nasledovné: ‘BTS sa podarilo dosiahnuť nenaplnený sen skladby Gangnam Style‘. (Informovali o tom zahraničné internetové portály ako napríklad Mashable či NME.) Jedným z dôvodov je, že skupine sa podarilo preraziť na západe a získať si stálych fanúšikov. Zatiaľ čo Psy bol takzvaný ‘one hit wonder‘, alebo po našom ‘hviezda jedného hitu‘.

Psy sa k úspechu, ktorý za poslednú dekádu zažili skupiny ako BTS či BLACKPINK vyjadril, že dosiahli opak jeho virálnej slávy. Miesto toho v zahraničných médiách dosiahli istú stálosť a našli si skalných fanúšikov. Ich skladby sa pravidelne objavujú na popredných miestach v rebríčkoch ako je napríklad UK top 100.

Ďalej povedal aj toto: „Ak budú takto pokračovať, znamená to, že nerobia hudbu len pre zvýšenie národnej prestíže. Myslím si, že aj vďaka nim zažíva Kórea veľa momentov, na ktoré môže byť jej obyvatelia hrdí.“ Tiež dodal slová: „Som rád, že som v tom mohol zohrať istú rolu, bol som akýmsi spúšťačom toho, že Kórejský interpreti získali pozornosť z celého sveta. BTS mi za to ďakovali niekoľkokrát a ja som na to hrdí.“

Psy v jednom z rozhovorov priblížil aj vývoj celej spolupráce so Suga-om: „Najprv sme sa stretli pretože Suga chcel byť mojim producentom. Potom sa to dostalo k spolupráci na novej skladbe. Potom sa [Suga] začal učiť aj intenzívnu choreografiu. Nakoniec sa dostal k tomu, že vystúpil aj v oficiálnom videu. Postupne, krok za krokom sa zapájal čoraz viac.“

Samotný člen K-popovej skupiny sa v jednom interview k spolupráci na skladbe ‘That That‘ vyjadril takto: „Naozaj som nečakal, že budem so Psy-om aj tancovať. Myslel som si, že len píšem skladbu.“ Hovorí o tom, ako zo začiatku vôbec nečakal, že sa bude na vydaní piesne (a vlastne aj videoklipu) podieľať až takou veľkou časťou.

Či sa sláva autorovi skladby, ktorá nás pred desiatimi rokmi všetkých roztancovala vráti, alebo nie, je zatiaľ otázne. Čísla však zatiaľ ukazujú v jeho prospech.

Hudobný svet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
YouTube
Instagram