Prečo?!

Prečo?!

Pandémia koronavírusu ovplyvnila všetkých a všetko v našej malej krajine. Pýtam sa však, prečo neplatí rovnaký meter pre každého, ale niekto je tu rovný a niekto rovnejší?

V posledných dňoch sa toho povedalo a napísalo naozaj mnoho a človek má pocit, akoby sa Slovensko s príchodom 1. septembra zastavilo, obrátilo a začalo míľovými krokmi kráčať späť. Nehovorím o ničom inom ako o kultúrnych podujatiach. Mnoho ľudí si myslí, že umelci, hudobníci či herci žijú sladký život bez driny. Že drahé autá, luxusné oblečenie a skvelé dovolenky im padli z neba bez nejakého väčšieho úsilia.

„Veď sa len zabávajú!“

„Veď nerobia nič prospešné!“

Áno, tieto názory zdieľa veľmi veľa ľudí, a to si mohol všimnúť každý jeden z nás, nakoľko na internete sú takmer v každej diskusií, ktorá sa týka obmedzenia podujatí alebo zrušenia koncertov.

Po pravde asi si ani len neuvedomujú aké množstvo ľudí stojí za jedným „nevďačným“ umelcom alebo kapelou.

Ale pekne poporiadku.

Kapela nie je iba 5 ľudí, ktorí prišli niekam zahrať na hodinu a zobrať za to „veľké“ peniaze. Je to obrovský, správne pracujúci mechanizmus. Za tou partiou 5 ľudí stoja desiatky ďalších.

Začína to stavbou pódia a vybalením techniky. Je vám asi jasné, že toto si nepripravuje kapela sama. A rovnako tak pódium a celú zvukovú či svetelnú techniku nerozloží jeden človek. Nehovoriac o tom, že títo ľudia musia ísť na miesto, kde sa bude hrať koncert, o niekoľko hodín skôr, aby stihli všetko pripraviť a vyskúšať, aby všetko fungovalo tak ako má.

V kluboch, kde sa takéto koncerty konajú je vždy určitý druh občerstvenia. Či už je to alkohol, prípadne jedlo, vždy musí byť niekto, kto sa o to postará. Áno na veľké začudovanie tie slečny, ktoré musia celý večer znášať rôzne nemiestne poznámky na svoju adresu sú rovnako závislé na takýchto podujatiach, pretože im rovnako tak ide plat iba v prípade, že sa koncert alebo podobná akcia uskutoční. A hádajte kto upratuje ten neporiadok, ktorý po koncerte zostane?

Na každom väčšom ale i menšom podujatí musí byť zabezpečená bezpečnosť. O ňu sa starajú tí „nabúchaní“ chlapci pri dverách. Tí, čo vám tak neskutočne bránia v tom, aby ste len tak zo „srandy“ dali niekomu facku alebo vyvolali nejakú zbytočnú potýčku.

V neposlednom rade sú to ľudia, čo predávajú rôzne reklamné predmety, fotografi, kameramani, šoféri a mnoho ďalších.

No a samozrejme tí nevďačníci hudobníci. Tí, čo zoberú za koncert neskutočne „veľké“ peniaze.

Pre niekoho možno veľké prekvapenie, ale všetci títo ľudia, ktorých som spomenul vyššie, sú priamo alebo nepriamo platení vďaka tým, čo na hodinu vystúpia na pódium a ukážu svoju show.

Je naozaj veľmi smutné, že ľudia, ktorí vložili svoju dôveru pri voľbách do rúk politikom, sú teraz niekoľko mesiacov bez práce.

A práve tu sa dostávame do veľkého konfliktu záujmov. Osobne nikomu neberiem jeho vieru ale práve tá by mala zostať za dverami svojho domu.

Možno budem teraz veľmi hrubý, ale namiesto duchov svätých a zasahovania do rozhodnutí žien, by sa naša politická špička mala venovať skutočným problémom počas pandémie.

Týmto článkom nechcem zľahčovať situáciu okolo pandémie a rovnako tak ani dehonestovať iné profesie, ktoré z dôvodu koronavírusu prišli o zamestnanie. Týmto príspevkom chcem poďakovať celej umeleckej komunite, ktorá sa nevzdala a nevzdáva aj napriek ťažkým časom, ktoré nastali na Slovensku. Chcem Vám povedať jedno veľké ďakujem.

Ďakujem kapely, herci, speváci a speváčky, zvukári, osvetľovači, kluby, čašníci a čašníčky, SBS, organizátori, promotéri, vodiči, kameramani, fotografi, média a ďakujem všetkým tým, ktorým nie je ľahostajná kultúra na Slovensku.

Hudobný svet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
YouTube
Instagram