Cover – hudba s pridanou hodnotou

Cover – hudba s pridanou hodnotou

Je cover skutočným umením? Pre mnoho ľudí je to len ukradnutá pieseň.

Niečo, čo už niekto napísal a zložil. A nie je to tak, že všetci umelci začínali práve s cover verziami piesní? Asi každý gitarista začínal s „Nothing else matters“ alebo “ Stairway to Heaven„, mnoho spevákov skúšalo povestné „A vín“, Maťa Ďurindu pri skladbe „Dnes„.

Napriek tomu, že veľa ľudí začne tvoriť svoje vlastné skladby, do značnej miery je v nich počuť niečo, čo už niekto vymyslel. A je to absolútne prirodzené. Veď aj také zvučné mená ako Lady Gaga, Jon Bon Jovi alebo Michael Jackson mali svoje hudobné vzory, ktoré ich formovali a niečo z nich vložili do svojej vlastnej tvorby.

Práve preto si myslím, že je mnoho skvelých hudobníkov, ktorí sú často dehonestovaní za to, že tvoria cover verzie. Taká cover verzia si vyžaduje určitú dávku schopností. Naučiť sa zahrať niečo, čo už niekto napísal je náročné. Dnes je poslucháč veľmi náročný a obzvlášť, ak ide o obľúbeného interpreta alebo skladbu.

Stretol som sa s názorom, že stačí niečo nahrať, zavesiť na internet a čakať na zhliadnutia. Realita je však iná. Okrem nahrávky, masteru a mixu, netreba zabúdať aj na vizuálnú stránku skladby.

Pred pár rokmi väčšinou naozaj stačilo nahrať skladbu s obrázkom na YouTube a čakať. Avšak tým ako začala konkurencia rásť a ľudia začali bojovať o zhliadnutia ( samozrejme aj o peniaze za zhliadnutia ), začali sa meniť aj skladby, a to hlavne po obrazovej stránke. Začalo vznikať naozaj obrovské množstvo kvalitne spracovaných videí.

Celkovo sa zo záujmovej činnosti stala neodmysliteľná súčasť hudobného priemyslu. Je veľmi zaujímavé sledovať pokrok niektorých umelcov od úplne prvého videa s pár stovkami videní až po naozaj profesionálne kúsky, ktoré majú milióny zhliadnutí, obrovské množstvo zdielaní a odberov.

Koniec koncov každý má svojský prejav, štýl hrania, prezentáciu,… a práve to je tá pridaná hodnota. Umelci vložia do skladby kus seba.

Či už obľubujete cover alebo nie, prinášame Vám výber toho, čo nás zaujalo.

Closer – The Chainsmokers ft. Halsey (Boyce Avenue ft. Sarah Hyland cover)

The Big Push – English Man In New York

Eminem – Lose Yourself ( cover by J.Fla )

„Somebody To Love“ – Queen (Cover by @First To Eleven @Violet Orlandi @Halocene @Lauren Babic)

Kryštof – Zůstaň tu se mnou

Tento článok sa venuje problematike cover piesní. Za žiadnych okolností neposudzujem vlastnú tvorbu umelcov a ani nevyzdvihujem jedno alebo druhé. Ide len o subjektívny názor.

Hudobný svet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
YouTube
Instagram